DomůInvesticeCeny americké ropy klesly o více než 5 %

Ceny americké ropy klesly o více než 5 %

Ceny ropy zaznamenaly ve čtvrtek výrazný pokles, přičemž cena americké ropy WTI klesla o více než 5 % pod 92 USD a cena severomořské směsi Brent zaznamenala pokles o více než 4 % a přiblížila se k 95 USD za barel (159 litrů). Náladu na trzích stále více ovlivňuje blížící se zasedání americké centrální banky (Fed), která dala najevo, že je připravena na další výrazné zvýšení úrokových sazeb. To by sice mělo pomoci řešit vysokou inflaci, ovlivnilo by to však poptávka po ropě. TASR o tom informuje na základě zpráv agentur Reuters a Bloomberg.

Cena severomořské ropné směsi Brent s dodávkou v září dosáhla do 16:02 SELČ 95,36 USD (95,31 eura) za barel. Oproti předchozí uzávěrce to znamená pokles o 4,21 USD (4,23 %).

Cena americké lehké ropy WTI se srpnovým kontraktem dosáhla 91,46 USD/barel. Ve srovnání s předchozí uzávěrkou to představuje pokles o 4,84 USD nebo 5,03 %.

Očekává se, že v úsilí dostat inflaci pod kontrolu přistoupí Fed koncem července k prudkému zvýšení hlavní úrokové sazby, přičemž analytici nevylučují její zvýšení až o 100 bazických bodů. Inflace v USA totiž v červnu vzrostla výrazněji než se čekalo, přičemž dosáhla nového, více než 40letého maxima 9,1 %.

Engineering climb up to oil and gas process plant to observer gas dehydration processing in night shift

Očekávání ekonomů v tomto směru ovlivnil prezident Federální rezervní banky v Atlantě Raphael Bostic. Ten po zveřejnění údajů o vývoji inflace za měsíc červen pro novináře na Floridě uvedl, že momentálně „je ve hře všechno“. Na jejich otázku, zda to znamená také možnost zvýšení klíčové úrokové sazby o celý procentní bod odpověděl, že „to znamená všechno“.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek