DomůInvesticeDohoda na kolektivní smlouvě bude mít rovněž vliv na rozpočty měst

Dohoda na kolektivní smlouvě bude mít rovněž vliv na rozpočty měst

Dohoda na kolektivní smlouvě bude mít podle Unie měst Slovenska (ÚMS) stejně vliv i na rozpočty měst. Pro TASR to uvedla mluvčí unie Daniela Piršelová v reakci na středeční (13. 7.) avizované zvyšování platů zaměstnanců ve školství. Podle Sdružení měst a obcí Slovenska (ZMOS) by mohl být další nárůst výdajů pro mnohé samosprávy finančně náročný až nezvládnutelný.

„Jednání s vládou o krytí těchto zvýšených výdajů bohužel oficiálně neproběhla,“ konstatovala Piršelová.

Členské města ÚMS se proto na jednání Republikové rady dohodly, že komplexně posoudí vlivy všech změn na jejich rozpočty a v září oznámí, jaké další kroky podniknou. Týká se to energií, inflace, zvyšování mezd či zvyšování minimální mzdy.

Unie také připomněla, že dopady budou regionálně odlišné. „Proto je třeba přijmout systémová opatření, která budou řešit i prohlubující se regionální rozdíly,“ zdůraznila Piršelová. ÚMS zároveň opakovaně žádá vládu SR, aby se odhodlala k diskusi o reformě veřejné správy včetně změn ve financování, k čemuž se zavázala ve svém programovém prohlášení.

Two business men shaking hands during a meeting to sign agreement and become a business partner, enterprises, companies, confident, success dealing, contract between their firms.

Na finanční problémy samospráv poukazuje i ZMOS, podle kterého by byl pro mnohé z nich další nárůst výdajů, který byl vyjednán, finančně náročný, pro menší nezvladatelný. „Šlo by o ekonomicky patovou situaci, kterou je nejlépe ilustrovat malou obcí na Záhorí, v Mokrém Háji by toto způsobilo výdaje pouze ve škole a sociálním zařízení 30.000 eur, a jde o obec se stovkami obyvatel,“ uvedl pro TASR Michal Kaliňák, ústřední ředitel Kanceláře ZMOS.

Sdružení proto očekává, že rozhodnutí bude finančně kryto výlučně ze státního rozpočtu a nesáhne se jím na příjmy měst a obcí.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek