Lightyear, evropský vyzyvatel obchodní platformy Robinhood, získal finanční prostředky ve výši 25 milionů dolarů v investičním kole podporovaném britským miliardářem Richardem Bransonem. Letecký a vesmírný magnát získal nezveřejněný podíl v Lightyear prostřednictvím svého konglomerátu Virgin Group.
Lightyear, aplikace pro obchodování s akciemi se sídlem ve Spojeném království, získala nové finanční prostředky ve výši 25 milionů dolarů na rozšíření své přítomnosti v celé Evropě.
Společnost, kterou loni založili v Londýně estonští podnikatelé Martin Sokk a Mihkel Aamer, nabízí obchodování bez provizí s více než 3 000 globálními akciemi a účty ve více měnách. Sokk a Aamer dříve pracovali ve Wise, společnosti na převod peněz kótované ve Spojeném království.
\“Finanční trhy byly příliš dlouho příliš složité s vysokými překážkami vstupu a matoucím žargonem,\“ uvedl Branson v prohlášení. „Martin, Mihkel a tým Lightyear zvedají poklop světu investování – dělají ho transparentnějším a zároveň posilují lidi prostřednictvím vzdělávání – aby si vybrali produkty, které jsou pro ně vhodné.“
Branson věří start-upu, který chce být evropskou odpovědí na Robinhood
Jedná se o mladý start-up, který byl ve Spojeném království spuštěn jen v září. Lightyear má však ambiciózní plány rozšíření. Společnost spustí svou aplikaci v dalších 19 evropských zemích včetně Německa a Francie, čímž rozšíří svoji působnost do eurozóny. Cílem je působit iv zemích mimo eurozónu, jako jsou Švédsko a Norsko.
Podle Nicole Quinn, generální partnerky společnosti Lightspeed, dohoda ukazuje, že stále existuje velký zájem investorů o investiční aplikaci zaměřenou na Evropu, i když Robinhood čelí útlumu v objemech obchodování. „Retailové investice se v USA v loňském roce více než zdvojnásobily. Až pětinu všech obchodů tvoří retailoví investoři v USA,“ řekla CNBC. „Věříme, že Evropa jde tímto směrem.”
Peněžní injekce přichází v těžkých časech pro akciové trhy, které se propadly v reakci na obavy z hrozící recese. Robinhood je ve srovnání s cenou IPO nižší zhruba o 78 %. Martin Sokk, generální ředitel společnosti Lightyear, řekl, že se neobává poklesů na veřejných trzích. „Trhy stoupající, klesající nebo boční nás příliš neovlivňují, protože budujeme něco, co trvá strašně dlouho,“ řekl v rozhovoru.
Ačkoli Evropa může být pozadu za USA, pokud jde o převahu maloobchodního obchodování, region je stále více přeplněný různými on-line obchodními aplikacemi, které si hledají klienty. Lightyear čelí konkurenci ze strany obou etablovaných brokerů jako Hargreaves Lansdown a AJ Bell a fintech jako Revolut, Freetrade a eToro. Mezitím Robinhood také naznačil svůj záměr vstoupit na evropský trh, i když se zaměřením spíše na krypto než akcie.
Společnost se před několika lety pokusila prosadit v regionu, nakonec ale své plány zrušila a rozhodla se místo toho zaměřit na svůj domácí trh. Od té doby se dohodla na akvizici kryptoburzy Ziglu se sídlem ve Spojeném království.
Investoři v poslední době opouštěli rychle rostoucí technologické společnosti, jako je Robinhood, kvůli obavám, že jejich ztrátové obchodní modely nemusí vydržet zhoršující se ekonomické klima poznamenané rostoucí inflací a přísnější měnovou politikou.
Lightyear ještě není ziskový. V současnosti je hlavním zdrojem jeho příjmů rovných 0,35 % z měnových konverzí při obchodování se zahraničními akciemi. Sokk říká, že firma plánuje nakonec diverzifikovat svůj tok příjmů, včetně předplatitelské služby, která má být spuštěna koncem letošního roku.