DomůFinancePrezidentka se pro protiinflační balíček obrátila na Ústavní soud

Prezidentka se pro protiinflační balíček obrátila na Ústavní soud

Prezidentka SR Zuzana Čaputová se ve čtvrtek obrátila na Ústavní soud SR v souvislosti s takzvanou protiinflačním balíkem z dílny ministra financí Igora Matoviče (OLANO), který Národní rada SR opětovně schválila i po jejím vetování. Takový postup hlava státu avizovala už před prolomením její věta. TASR o tom informoval mluvčí prezidentky Martin Strižinec.

„Podala jsem návrh na Ústavní soud SR na přezkoumání souladu právních předpisů a pozastavení účinnosti,“ konstatovala Čaputová. Deklaruje, že to nedělá proto, že je proti pomoci rodinám, ale proto, aby rodiny dostávaly adresnou, včasnou a dostatečně účinnou pomoc.

„Kterou si můžeme dovolit, ao které se rozhodne legitimním způsobem se zapojením všech, kteří ji budou muset nakonec ve svých rozpočtech zaplatit,“ uvedla prezidentka.

Kromě procesních výhrad v podání uvádí i hmotněprávní výhrady a Ústavní soud SR zároveň žádá o pozastavení účinnosti zákona v případě, že nerozhodne do 1. ledna 2023. Prezidentka je přesvědčena, že přijatý balíček je protiústavní ze tří důvodů.

Celý zákon byl podle ní přijat ve zkráceném legislativním řízení, ke kterému zjevně nebyl splněn žádný zákonný důvod. Institut zkráceného legislativního řízení byl v tomto případě, jak tvrdí, použit v rozporu s Ústavou SR, protože nebyly splněny zákonné předpoklady pro jeho uplatnění.

Obsahem zákona se podle prezidentky porušila ústavní pravidla rozpočtové odpovědnosti a transparentnosti. „Vzhledem k finančnímu objemu balíčku je neakceptovatelné přijmout jej bez rozpočtového krytí, bez vyčíslení jeho dopadů a prakticky bez diskuse,“ uvedla.

Word Inflation on up trend arrow, with financial data visible on the background.

Prezidentka zároveň upozorňuje, že snížení přídavku na dítě a příplatku k přídavku na polovinu v době, kdy místo rodiče přijímá tyto dávky zvláštní příjemce, je v rozporu s Úmluvou o právech dítěte. Podle ní je to diskriminační a trestá dítě za to, že jeho rodič neplní povinnosti.

Ministr financí Igor Matovič nedávno uvedl, že nejlepším řešením bylo prolomit veto prezidentky a počkat si na rozhodnutí Ústavního soudu. „My se Ústavního soudu vůbec nebojíme, neboť podle toho, jak dosud Ústavní soud rozhodoval, tak by rodiny měl podržet,“ prohlásil Matovič.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek