Největším zdrojem červnové inflace byly opět vyšší ceny potravin. Uvedl to Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, v komentáři k červnovým spotřebitelským cenám, které zveřejnil Statistický úřad (SÚ) SR.
„Ceny potravin se av porovnání s květnem zvýšily o dalších 2,4 % a byly zodpovědné až za 38 % celkové meziměsíční inflace. V meziročním srovnání se dynamika jejich růstu zrychlila z 16,6 % až na 18,7 %. Ceny potravin tak tvořily 27% celkové meziroční inflace,“ upřesnil Koršňák.
Ke zrychlení inflace v červnu podle něj výrazněji opět přispěly i ceny pohonných hmot, které reagovaly na další zdražení ropy na světových trzích. V červnových cenách se přitom promítá zejména květnový vývoj cen ropy. „Jemnou korekci dolarové ceny ropy z posledních dnů přitom téměř plně pohlcuje slabší euro,“ zdůraznil.
„Inflace by měla setrvat na úrovni kolem 12 až 13 procent až do konce letošního roku. Na úrovni kolem 10 procent by se přitom růst cen mohl udržet iv příštím roce. Dotovat by ho měly nadále zejména vysoké ceny potravin,“ míní Koršňák.
I podle slov analytika České spořitelny Mateje Horňáka byl růst cen v červnu oproti květnu tažen zejména cenami potravin (především masa), které přispěly více než třetinou k meziměsíčnímu nárůstu cen. „Kromě toho zde hrály významnou roli i pohonné látky či imputované nájemné zohledňující ceny stavebních materiálů,“ poznamenal Horňák.
Podle Evy Sadovské, analytičky WOOD & Company, důvodů, proč potraviny draží, je několik. „Producenti uvádějí jako jeden z důvodů dražší energie potřebné k výrobě. Dalším důvodem je vysoká cena ropy a následně i pohonných hmot. Potraviny je třeba nejen vyrobit, ale i do obchodů přepravit. Při cenách potravin je vždy důležitý i faktor počasí, který má dosah na úrodu rostlinného původu. To má následně vliv i na živočišnou výrobu, tedy na chov zvířat (v podobě dražšího krmiva). Stav úrody se vždy promítne do vývoje cen agrokomodit na burzách a dříve či později se to ukáže i na cenovkách v obchodech,“ vysvětlila Sadovská.
„Očekáváme, že iv následujících měsících bude inflace u nás dvouciferná a v letních měsících bude překračovat hranici 13 %, respektive 14 %. Zároveň předpokládáme, že průměrná inflace za celý letošní rok se bude přibližovat k úrovni 12 %. Směrem vzhůru budou inflaci tlačit hlavně vysoké ceny potravin, ropy a energií, které prudce rostou jako důsledek války na Ukrajině,“ doplnila Jana Glasová, analytička 365. bank.
SÚ SR informoval, že inflace vzrostla v červnu 2022 meziročně na 13,2 % a podobně jako v květnu je to nejvyšší hodnota od června 2000. Meziměsíční růst cen v červnu sice poklesl na 1,2 %, ale v průměru od začátku roku se ceny z měsíce na měsíc zvyšovaly o 1,6 %.