DomůFinanceLidé utrácejí i přes pandemii. Týden ve světě

Lidé utrácejí i přes pandemii. Týden ve světě

Přichází předvánoční čas a Černý pátek je pověstný slevami nejen u nás, ale i ve světě. Po měsících plných pandemie přišel čas rozptýlit se nákupy a potěšit sebe i blízké.
víkend slev
Na konec listopadu připadá v USA „Černý pátek“, který je tradičně spojen s Dnem díkůvzdání. Černý pátek představuje největší tržby v maloobchodních prodejích, ať už v kamenných obchodech nebo prostřednictvím internetu. Evropa sice neslaví Den díkůvzdání, ale také má svůj „černý pátek“. Největší objem nákupů v Evropě se během tohoto víkendu tradičně vygeneruje ve Velké Británii. Jde o více než 8 mld. EUR. Na druhém místě je Německo s více než 6,5 mld. EUR a na třetím Francie s celkovým objemem tržeb na úrovni více než 4,5 mld. EUR. Značná část výdajů určených na relax, dovolenou a zábavu zůstala během pandemie v kapsách spotřebitelů. Lidé necestovali, nevyužívaly kina, divadla či jiné společenské akce spojené se zábavou. Kompenzují to zvýšenou spotřebou i během černého víkendu, a to zejména nákupy vánočních dárků.

Lidé utrácejí i přes pandemii. Týden ve světě

Trump konečně přiznal prohru
Odcházející prezident Spojených států Donald Trump si připustil prohru v prezidentských volbách. To, co by se dalo nazvat politickým fiaskem, opět nabírá kontury politické kultury. Trump potvrdil, že přesune vládnou moc na nového prezidenta Joa Bidena a nebude blokovat jeho nástup do úřadu. Pod podmínkou, že volitelé 14. prosince vhodí J. Bidenovi vítězné hlasy a výsledek bude definitivně potvrzen. Biden získal celkově 306 volitelů, Trump jen 232. Na vítězství je potřebných 270 hlasů. Je nepravděpodobné, že by volitelé vhodili hlas opačnému kandidátovi, protože dostali mandát od občanů a musí jejich zastupovat. Dá se tedy říci, že odcházející prezident přiznal prohru, avšak kamufluje to různými „podmínkami“, aby si zachoval tvář a důstojnost, kterou si sám pošlapal povolebním divadlem.

Trh práce a inflace
Po Černý pátek přinese nový týden několik zajímavých výsledků. Prvním bude PMI (Index nákupních manažerů) z Číny za výrobní sektor. V úterý uvidíme evropské data inflace, která se propadla do záporných hodnot. První pátek v měsíci již tradičně provázejí výsledky NFP – amerického trhu práce, které poodhalí míru nezaměstnanosti, růst mezd a počet nově vytvořených pracovních úvazků

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek