Není vyloučeno, že Evropa bude během nadcházející zimy přinucena dodávat energie na příděl. Řekl to ve čtvrtek na konferenci v Oxfordu šéf ropné a plynárenské společnosti Shell Ben van Beurden. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters.
„Evropu čeká opravdu tvrdá zima. Některým zemím se bude dařit lépe než jiným, všichni však budeme čelit výraznému růstu cen energií,“ řekl van Beurden na konferenci evropských energetických firem Aurora Spring Forum. Zároveň dodal, že v případě nejhoršího scénáře bude muset Evropa dodávat energie na příděl.
Některé evropské státy již informovaly, že v případě extrémního nedostatku energií omezí dodávky průmyslovým podnikům. Prioritu bude totiž mít zajištění dostatku energií pro vytápění domácností.
Evropská komise (EK) požaduje, aby členské státy EU naplnily zásobníky plynu do 1. listopadu minimálně na 80 %. V současnosti jsou zásobníky plné na 62,6 % a analytici varovali, že v případě pokračování výpadků zemního plynu z Ruska bude splnění požadavku EK mimořádně obtížné.
Napětí v souvislosti s dodávkami plynu vyvolává v současnosti odstávka plynovodu Severní proud 1. Ten ruský plynárenský koncern Gazprom odstavil z důvodu pravidelné údržby v pondělí 11. července, přičemž se počítá s tím, že do provozu by se měl opět vrátit 21. července. Německo se však obává, že Gazprom po ukončení údržby provoz plynovodu neobnoví. V této souvislosti ratingová agentura Moody’s ve středu (13. 7.) upozornila, že pokud Severní proud 1 nebude po údržbě 21. července zprovozněn, Německo i Itálie budou muset přistoupit v dodávkách plynu k přídělovému systému.