Ve světě se každý den děje spousta zajímavých věcí, ale o mnohých se tolik nepíše. Zapomeňte na chvíli na politiku, počasí, tragédie a světové dění. Zaplujte s námi do vod finančních. Do exkluzivních a zajímavých témat, která vás mohou inspirovat nebo vám třeba mohou pomoci vydělat i nějaké peníze navíc.
Umělá inteligence v bankovním systému
Umělou inteligenci neboli AI využívá dnes už kdekdo. Napíše slohovou práci, vymyslí báseň, nakreslí obraz nebo napíše náročný text do novin. AI hojně využívají také lékaři, kterým usnadňuje práci a je daleko přesnější než člověk. Nyní začaly umělou inteligenci hojně využívat i banky.
Například Deutsche Bank se rozhodla zaúkolovat AI, aby sledovala portfolia bohatých klientů. Banka ING zase díky umělé inteligenci zjišťuje potenciální neplatiče. A bankovní společnost Morgan Stanley zase začala v omezeném a bezpečném prostředí s AI experimentovat.
A šanci mají nově v bankovním sektoru i lidé, které umělá inteligence okouzlila, umí s ní zacházet a rádi by se posouvali dál. Téměř polovina nabízených volných míst v bankovním sektoru totiž souvisí právě s AI. Třeba banka JPMorgan Chase & Co hledá talenty pro práci s umělou inteligencí a od ledna inzerovala už 3 651 takovýchto pracovních pozic, což je zhruba dvojnásobek toho, co inzerovali blízcí konkurenci, tedy Citigroup a Deutsche Bank.
Cílem bank při zavedení umělé inteligence má být efektivnější a účinnější řešení každodenních úkolů. A zároveň pak i usnadnění složitých analýz a modelací rizik.
Chcete investovat? Jděte do jistoty
Nadšení z umělé inteligence panuje v mnohých odvětvích téměř ve všech koutech světa. Obří radost z ní mají na Wall Street. Zde se pozornost upírá na společnost NVDA (Nvidia), která navrhuje a prodává čipy pro grafické procesory. Ty jsou specifické tím, že se používají v datových centrech a dále pohánějí aplikace umělé inteligence. Výrazné zisky vyvolaly další vlnu nákupu akcií.
Společnost NVDA je tak sice oblíbená, ale v současné době i příliš drahá. Investoři tak doporučují zaměřit pozornost spíše například na tchajwanskou společnost TSMC nebo nizozemskou firmu ASML. Obě se sice váží na to, jak se bude společnosti NVDA dařit, ale vzhledem k tomu, že ta je na tom nyní doslova královsky, není nejmenších pochyb o tom, že investice do dvou výše uvedených firem nemohou být krokem vedle. Alespoň v tuto chvíli.
A proč tomu tak je? NVDA je na TSMC závislá při výrobě grafických procesorů a TSMC zase využívá k výrobě nejmodernějších polovodičů stroje společnosti ASML.
Fotbalista za milion
Získat fotbalistu Lionela Messiho do svého týmu je skutečně zlatý tah, jak se ukázalo. Není to tak dlouho, co se tato fotbalová legenda rozhodla přestoupit do klubu MLS Inter Miami FC a ceny vstupenek na zápasy tohoto klubu neuvěřitelným tempem rostou.
Od oznámení přestupu Messiho z klubu Paris Saint-Germain se ceny v lize na zápasy zvedly už téměř 28krát. Na zápasy od letošního července se dokonce prodalo už tolik vstupenek, jako se prodalo na celou sezónu loňského roku. Za šanci vidět Lionela Messiho v akci zaplatíte nyní zhruba 125 dolarů. Není se však čemu divit. Lionel Messi, vítěz loňského mistrovství světa ve fotbale, se považuje za jednoho z nejlepších fotbalistů všech dob.
Ostatně, muži si na drahý lístek, který pro ně bude vstupenkou na „životní“ zápas a tedy vlastně i splněným snem, klidně vezme i půjčku. Je zajímavé si počíst, na co si nejčastěji půjčují muži a na co ženy.
Moldavsko se chce stát rovnocennou evropskou zemí
Jedna z nejchudších zemí Evropy s 2,6 miliony obyvatel, rozkládající se na území mezi Rumunskem a Ukrajinou, se rozhodla, že se pokusí zvednout z prachu. Od počátku války na Ukrajině je na tom po ekonomické stránce ještě hůř než byla. Vedení země se proto rozhodlo udělat krok k daňové reformě a kompletně přepracovat a zjednodušit celý daňový systém.
Plánované změny by měly zvýšit transparentnost a díky zrušení většiny stávajících daňových výjimek by mohly vyjít i snahy o zvýšení příjmů. Hlavním bodem daňové „revoluce“ by pak měla být integrace rozsáhlé moldavské šedé ekonomiky, tedy oblast neregulované činnosti, která tvoří více než dvě pětiny produkce. Přijatá opatření by mohla platit už od července.
Moldavsko se pod vedením proevropské prezidentky Maiy Sanduové stalo kandidátskou zemí Evropské unie, jejímž členem by se mohlo stát do roku 2030.
Hodinky jako zajímavá investice
Jaké hodiny na ruce nosíte? Některé totiž mohou mít vyšší hodnotu než se může na první pohled zdát. Tedy řeč je pochopitelně o hodinkách vyšší hodnoty. Občas se stane, že některé z nich mají nějakou výrobní vadu, tedy na první pohled známku nedokonalosti. Ovšem opak se pravdou.
Vada, která má nulový vliv na funkčnost hodinek, jim totiž dodává určitou úroveň exkluzivity. Najednou nejsou stejné jako ty ostatní. Nejzajímavější závadou je například zbarvení ciferníku, rámečku nebo luminiscenčního materiálu. Takové hodinky v průběhu času mění barvu. Například si koupíte hodinky s černým ciferníkem a postupem času máte hnědý. Nebo z bílého krémový. Zlaté a stříbrné hodinky se pak zase mohou měnit na šedé nebo nazelenalé tóny.
Stalo se vám to? Pak na svých hodinkách můžete vydělat doslova majlant. Tedy pokud bude mít ciferník to správné zabarvení a seženete sběratele, který to ocení. Některé hodinky mohou mít i tiskové chyby nebo mohou postrádat komponenty, které nemají vliv na jejich funkci. Anebo třeba mají i něco navíc.
Potřebujete-li zrovna peníze navíc, můžete si zažádat o bankovní či nebankovní úvěr, vyzkoušet proficredit.cz nebo se jednoduše podívat na své hodinky. Třeba na nich najdete nějakou originální vadu a za zajímavý peníz je prodáte.